požární útok s překážkami CTIF

Požární útok s překážkami CTIF

V požárním útoku s překážkami CTIF soutěží 8 členů + velitel. Jedná se o velmi komplexní disciplínu, která se s mladšími dětmi špatně trénuje. V této disciplíně lze soutěžit i na mezinárodních soutěžích.

Délka dráhy je 75 m, šířka 5 m.

počet členů: 9

doba přípravy pokusu: 5 min při využití vlastního materiálu, 10 min při využití společného materiálu

překážky: vodní příkop, bariéra (překážka), tunel, lávka, terče, stojan pro technické prostředky, uzlový stojan, značka postavení velitele při stříkání, bedna na odložení nosičů hadic, pevná spojka, provazy, obrázky technických prostředků a uzlů

materiál: 2x džberová stříkačka, 4 ks hadic C s nosičem hadic, čísla, píšťalka

pro trénink se hodí: hadice/čáry pro označení dráhy a vodního příkopu, mety

Nákres disciplíny:

Dobré vědět

  • V dráze požárního útoku není soutěžícím povoleno umísťovat žádné pomocné značky.
  • Není také chybou, když hadice před rozvinutím vypadne z kotouče (rozsype se). Kromě čísla 6 musí ostatní soutěžící uvolnit nosič z hadice až v místě jejího rozvinutí, nikoli na startu nebo během přesunu k místu rozvinutí hadice. Poku soutěžícímu při běhu na jemu určené místo rozvinutí hadice upadne a nosič se samovolně rozepne a případně hadice vypadne z kotouče, není to hodnoceno jako chyba, pokud nosič nerozepnul úmyslně sám soutěžící.

Provedení disciplíny

Družstvo v počtu 9 členů nastoupí před startovní čáru v dvojřadu k hlášení. Členové družstva jsou označeni čísly 1 až 9, číslo 1 je bílé, 2 až 5 červené, 6 až 9 žluté. Číslo jedna nosí velitel.

Velitel družstva přivede družstvo do prostoru nástupiště a rozhodčímu podá hlášení: „Družstvo SDH Kroužek je nastoupeno k přípravě disciplíny!“. Na pokyn rozhodčího si družstvo připraví nářadí (džberové stříkačky a hadice).

Po provedené přípravě družstvo znovu nastoupí do dvojřadu v prostoru nástupiště a velitel družstva podává hlášení: „Družstvo je nastoupeno k plnění disciplíny!“
Rozhodčí disciplíny dá povel „Proveďte“. Nyní velitel družstva velí „Vpravo vbok, pohov“ a družstvo stojí čelem ke startovní čáře ve dvojstupu. Závodník musí stát rovně, nohy mohou být rozkročené a ruce za zády.Velitel družstva dává povel „Připravte se“ a následuje hvizd píšťalkou. Čas pro provedení disciplíny se začíná měřit od povelu píšťalkou.

Velitel

Po signálu ke startu překonává velitel překážky jako první až ke značce 65 m, tzn. až do prostoru mezi nástřikové stěny, a postaví se do prostoru pro postavení
velitele. Prostor je ohraničen čarami v šířce nástřikových stěn. Z tohoto místa pozoruje, jak první skupina stříká džberovou stříkačkou do terčů. Své místo opouští velitel po nastříkání čísly 2 a 3.

Když jsou všechny úkoly splněny, celé družstvo včetně velitele se prostorem mezi stojany odebere do nástupního prostoru k ohlášení ukončení disciplíny. Teprve tehdy, když je celé družstvo nastoupeno do dvojřadu, dá velitel družstva zdvižením ruky znamení rozhodčímu. Je-li použito elektronické časomíry (hříbek), velitel družstva po nastoupení celého družstva do dvojřadu stiskne spínač elektronické časomíry.

Nastoupení družstva v cíli a možné chyby velitele

Družstvo je nastoupeno ve dvojřadu (v pořadí čísel dle obrázku 12) tehdy, je-li mezi soutěžícími taková max. mezera, která odpovídá vzdálenosti při vyrovnání ve
dvojřadu, tzn. vzdálenosti lokte ruky, kterou soutěžící dá tzv. vbok (viz obr. 4). Pokud je mezi soutěžícími při pokynu velitele vzdálenost větší, hodnotí se jako nesprávná práce.

Případy chybného naznačení ukončení disciplíny (při ručním měření):

a) velitel zvedne ruku dříve, než bylo družstvo kompletní – časoměřiči zastaví měření času až po zařazení všech závodníků a nesprávná práce velitele bude hodnocena 10 trestnými body.
b) velitel nenaznačil ukončení disciplíny, zapomněl zvednout ruku – časoměřiči zastaví čas v okamžiku, kdy je družstvo kompletní a nesprávná práce velitele bude hodnocena 10 trestnými body. Velitel družstva má za úkol sledovat plnění disciplíny, avšak nesmí v jejím průběhu dávat žádné pokyny. Po skončení disciplíny dává velitel družstva rozhodčímu disciplíny hlášení: „Družstvo SDH Kroužek ukončilo disciplínu!“ Rozhodčí, který posuzuje správnost práce velitele v cílovém prostoru, by měl stát co nejblíže veliteli, aby měl pokud možno stejný úhel pohledu na nastoupené družstvo jako velitel.

Soutěžící s čísly 2 až 5

Soutěžící s čísly 2 až 5 v libovolném pořadí za velitelem překonají překážky prvního úseku dráhy k připraveným džberovým stříkačkám na druhém úseku dráhy. Překážky nelze překonávat v pomyslném prodloužení. Je-li překážka chybně překonána, lze ji překonat opětovně.

Soutěžící s čísly 2 a 3 po překonání 1. úseku dráhy přiběhnou ke džberové stříkačce na levém okraji závodní dráhy. Číslo 2 uchopí proudnici a postoupí až k lati,
která označuje hranici stříkání, přičemž se této latě nesmí dotknout žádnou částí těla ani ji překročit před vlastním nástřikem, ani během něho. Číslo 3 uvede v činnost džberovou stříkačku a č. 2 se snaží nastříkat otvorem v terči 5 litrů vody. Akustický a optický signál ohlásí splnění úkolu, nastříkání 5 l vody do terče. Pokud by nebylo možné úkol splnit s množstvím vody ve džberové stříkačce (10 litrů), číslo 3 doplní džberovou stříkačku z nádoby s vodou postavené vedle.
Totéž jako soutěžící s číslem 2 a 3 mají za úkol provést soutěžící s číslem 4 a 5, 4 jako 2 a 5 jako 3, ale se džberovou stříkačkou, která je postavena na pravém
okraji dráhy.
Nepodaří-li se nastříkat předepsané množství vody, a nerozsvítí-li se tedy optický signál nebo nezazní akustický signál, pokus je neplatný. Výjimku tvoří situace, kdy se soutěžícím s čísly 2 a 3 nebo 4 a 5 nepodaří tento úkol splnit z důvodu závady materiálu dodaného pořadatelem, pak se pokus opakuje.

Soutěžící s číslem 2 až 5 po naplnění terčů běží prostorem mezi nimi k tomuto stojanu a vždy každý u svého čísla odloží správný technický prostředek k ukázanému vyobrazení do vyznačeného prostoru pro své číslo tak, že odložený prostředek nesmí tento prostor přesahovat (u hadice a nosiče jde pouze o kovovou část, která nesmí přesahovat). Po splnění tohoto úkolu se soutěžící odeberou středem mezi stojany do nástupního prostoru a seřadí se v tomto prostoru k ohlášení ukončení disciplíny.

Soutěžící s čísly 6 až 9

Soutěžící s čísly 6 až 9 rozvinují hadice na překážkách, resp. přes překážky (skrz ně) v 1. úseku dráhy. Začíná startovní č. 6, které musí nejdříve oběma nohama vstoupit do soutěžní dráhy. Uchopí jednu z položených hadic C, rozvine ji a napojí na pevnou koncovku C, která je umístěna na startovní čáře. Při napojování hadice na pevnou koncovku může být soutěžící s číslem 6 jednou nohou mimo soutěžní dráhu.
Soutěžící číslo 7 uchopí jednu hadici C, dále uchopí jednu koncovku hadice, již rozvinulo číslo 6, a rozloží ji přes vodní příkop směrem ke značce 60 m. Přitom
musí řádně překonat překážku. Po rozložení první hadice rozvine druhou hadici a obě hadice spojí.
Soutěžící číslo 8 uchopí na startu rovněž jednu hadici C, řádně překoná vodní příkop, běží k rozvinuté hadici čísla 7, uchopí koncovku C, hadici rozloží, přitom ji protáhne pod bariérou a překoná se svinutou hadicí C bariéru. Hadice nesmí být přes bariéru přehozena. Po překonání bariéry uchopí protaženou hadici, natáhne ji, rozvine donesenou třetí hadici a spojí ji s hadicí druhou. Pravidlo, že hadice nesmí být přes bariéru přehozena, se vysvětluje tak, že soutěžící musí překonat bariéru s hadicí v ruce, tzn. že ji nemůže odložit, překonat bariéru a poté ji znovu vzít do ruky.
Soutěžící s číslem 9 se na startu vyzbrojí jednou hadicí, řádně překoná překážky
a běží k rozvinuté hadici čísla 8. Tam uchopí koncovku třetí hadice, tuto hadici rozloží a protáhne tunelem. Na konci rozložené třetí hadice rozvine svoji čtvrtou hadici a obě hadice (třetí a čtvrtou) spojí.
Soutěžící s číslem 6 po napojení rozvinuté první hadice na pevnou koncovku překoná v určeném pořadí překážky až k rozvinuté hadici číslem 9. Zde uchopí koncovku čtvrté rozvinuté hadice a rozkládá ji vpravo podél lávky, kterou překoná a běží ke značce 60 m. Rozloženou hadici odloží tak, aby koncovka ležela za ohraničující čarou 59 m. Rozloží-li soutěžící hadici vlevo podél lávky, musí se s hadicí vrátit před lávku a znovu ji překonat tak, aby hadice byla rozložena vpravo.Po překročení 60 m (konec 1. úseku, pomyslná spojnice mezi džberovkami) se závodník již nesmí vrátit třeba pro zapomenutý nosič.

Soutěžící s číslem 6, 7, 8 a 9 po překonání lávky odloží nosiče hadic do bedny, která je umístěna na značce 58 metrů tak, aby žádná kovová část nosiče z této nevyčnívala, a středem dráhy mezi nástřikovými stěnami probíhají k uzlovému stojanu.

Jakmile je hadicové vedení provedeno, soutěžící s čísly 6 až 9 se středem dráhy mezi nástřikovými stěnami přemístí k uzlovému stojanu. U svého čísla mají obraz
uzlu, který musí každý sám uvázat. Každý soutěžící uváže jeden uzel. Plochá spojka, tesařský a lodní uzel se vážou na břevně, u úvazu na proudnici musí lano při vázání uzlu zůstat přes břevno. Po splnění tohoto úkolu se seřadí v prostoru k ohlášení ukončení disciplíny. Obraz uzlu úvaz na proudnici je vždy u čísla 7.

Trestné body (ztrátové sekundy)

a) za nesprávné překonání překážek za každého soutěžícího
• za každý případ 10 tb. = sekund
• při překonávání překážek platí pravidlo 1 člověk = 1 chyba (Pokud například číslo 7 šlápne při přeskoku na přední čáru a zároveň skočí na zadní čáru, jde stále o jednu chybu).
• vodní příkop: při přeskoku se soutěžící dotkne kteréhokoliv označení kraje příkopu nebo došlápne dovnitř označeného prostoru, dále pokud příkop přeskočí mimo vyznačený prostor (provede překonání překážky jinde než nad označeným prostorem)
• bariéra: pokud soutěžící překážku oběhne nebo provede překonání překážky jinde než přímo nad ní (kolena soutěžícího vždy musí překonat překážku, musí být při překonání nad ní)
• tunel: pokud soutěžící neproběhne vnitřkem tunelu
• lávka: pokud soutěžící při výskoku na lávku nebo seskoku z lávky došlápne vedle stojící lávky (dovnitř překonávaného úseku vyznačeného ohraničujícími čarami)
b) za celé přetočení hadice
• za každý případ (každá hadice se posuzuje samostatně) 5 tb. = sekund
Vždy kontrolují dva rozhodčí (jeden přidrží konec kontrolované hadice v poloze, v jaké se v okamžiku ukončení pokusu nacházel, a druhý provede kontrolu hadice).
Celým přetočením hadice se rozumí přetočení hadice o 360 stupňů.
c) za rozpojení spojky nebo zapojení na 1 ozub
• za každý případ 20 tb. = sekund
d) za nesprávné rozložení hadice nebo nesprávné položení hadic u překážek
• za každý případ 10 tb. = sekund
Nesprávné rozložení hadice – např. soutěžící rozloží hadici vlevo od lávky a potom ji jen přehodí na druhou stranu lávky.
Nesprávné položení hadic u překážek: hadice není po skončení pokusu rozložena přes vodní příkop, není podvlečena pod bariérou, neprochází vnitřkem tunelu, není po skončení pokusu rozložena vpravo ve směru běhu od lávky.
e) za zapomenuté, ztracené nebo špatně odložené nářadí
• za každý případ 5 tb. = sekund
Např. zapomenutý nosič na hadici někde v prostoru dráhy 0–60 m, kovová část nosiče vyčnívá z bedny pro jeho uložení, nosič leží mimo bednu pro uložení, počet nosičů v bedně je menší než 4.
Špatně odložené nářadí je i technický prostředek, který je správně zařazen na stojanu, ale přesahuje prostor, který je pro odložení prostředku určen. U nosiče a hadice se u přesahu hodnotí pouze kovová část. Tento prostor je všemi směry (do boku, dopředu, zadní stěna je pevná) definován jako vnitřní hrana označení
místa pro odložení prostředku. Pokud se technický prostředek vnitřní hrany dotýká, nejedná se o chybně odložené nářadí.
f) za nesprávné zařazení technického prostředku u stojanu
• za každý případ 10 tb. = sekund
Např. u vyobrazení rozdělovače je odložen sběrač apod. Pokud některý ze soutěžících odloží na stojan na místo, které má určeno, nesprávný druh technického prostředku, je to hodnoceno jako špatné zařazení technického prostředku.
Další situace:
a) pokud jiný soutěžící vezme svůj technický prostředek ze stojanu, na který tento prostředek odložil jiný soutěžící, a dá jej na své místo – hodnoceno jako nesprávné zařazení technického prostředku prvního soutěžícího = 10 tb.
b) pokud jeden ze soutěžících odloží technický prostředek na místo, které patří jinému soutěžícímu (přestože na něj odložil správný technický prostředek), a druhý soutěžící již tedy žádnou činnost neprovádí – hodnoceno jako nesprávná práce + nesprávné zařazení technického prostředku prvního soutěžícího = 20 tb.
c) pokud jeden ze soutěžících odloží svůj správný technický prostředek na místo, které patří jinému soutěžícímu, druhý soutěžící tento technický prostředek sundá a nahradí jej svým správným technickým prostředkem – hodnoceno jako nesprávné zařazení technického prostředku prvního soutěžícího + nesprávná práce prvního soutěžícího + nesprávná práce druhého soutěžícího = 30 tb. (pokud druhý soutěžící cizí technický prostředek nesundá a odloží na něj svůj technický prostředek tak, že tento nepřesahuje obrysy, nehodnotí se nesprávná práce druhého soutěžícího, tj. uděluje se pouze 20 tb.)
d) pokud jeden ze soutěžících odloží svůj správný technický prostředek na místo, které patří jinému soutěžícímu, druhý soutěžící tento technický prostředek dá na místo, na které jej měl položit první soutěžící a nahradí jej svým správným technickým prostředkem – hodnotí se jako u bodu c).
g) za nesprávně uvázaný uzel
• za každý případ 10 tb. = sekund
Tesařský a lodní uzel musí být uvázán na břevně stojanu, plochá spojka musí být uvázána tak, aby spojené lano zůstalo obtočeno kolem břevna stojanu. U vázání úvazu na proudnici musí lano v každém okamžiku vázání uzlu zůstat přes břevno – není možno lano stáhnout z břevna, uvázat uzel a poté lano přehodit zpět přes břevno. Při hodnocení uvázání uzlu je rozhodující tzv. funkčnost uzlu.

h) nesprávná práce
• za každý případ 10 tb. = sekund
Jako nesprávná práce je hodnocena činnost soutěžícího, která není prováděna tak, jak je v této směrnici popsána. Výjimku tvoří chyby soutěžících, které podléhají jinému hodnocení. Provedou-li chyby soutěžící, kteří příslušnou činnost nemají ve své náplni, a tyto jsou odstraněny, hodnotí se toto jako nesprávná práce.

Upozornění: Zde NENÍ výčet všech trestných bodů, vše je popsáno ve směrnici hry Plamen!

Možnosti tréninku disciplíny v tělocvičně

Trénink spojování hadic

potřeby: 4 hadice C v nosiči hadic, startovní čára, případně překážky

Hadice v nosiči jsou umístěny na startovní čáře. Čtyři děti na povel vystartují a spojují hadice podobně jako u této disciplíny. Jakmile to děti budou zvládat, přidejte jim do dráhy překážky – můžete využit bednu (podlez, přeskok vodního příkopu, přelez…).

Vysvětlete jim princip. První hadice začíná na startovní čáře, další děti umístí tak, jak jim ukážete.

Naše hadice na Útok CTIF jsou označeny černou značkou tak, aby při jejich spojení na nich nebylo přetočení.

Trénink přiřazování technických prostředků a uzlování

potřeby: hodně technických prostředků, provazů a obrázků, startovní čára

Děti jsou rozděleny na 2 týmy. Startují od startovní čáry, běží k stanovišti s technickými prostředky a uzlováním, přiřadí/uvážou, běží zpátky, předají štafetu. Běží další dítě, přiřazuje/váže, předá štafetu. Postupně se vystřídají všichni. Tým, který postupně přiřadí/uváže nejrychleji a správně, získává bod.

Technické prostředky jsou umístěny uprostřed mezi týmy. Obrázky tech. prostředků jsou proti startovní čáře (na konci tělocvičny). K obrázkům děti pokládají prostředky. Provazy jsou na místě, kde jsou obrázky s uzly. Stanoviště je podobné jako v disciplíně, jen oba týmy (obě strany) přiřazují i vážou.

Po každém kole zhodnotím správnost, případně ukážu dětem správné provedení. Obrázek vyměním, vrátím tech. prostředky na původní místo, uzly rozvážu, startuji znovu.

Trénink nastoupení na startu a v cíli

potřeby: čísla, píšťalka, startovní čára, překážky (bedna, lavičky), cíl

Dětem rozdám čísla a ukážu jim, jak mají správně stát na startu i v cíli (nastoupení se lehce liší) – nákres je výše. Děti začínají na startovní čáře, správně nastoupí, podají hlášení a odstartují stejně jako v této disciplíně (viz výše). Probíhají překážkami až do cíle, kde správně nastoupí a velitel zvedne ruku.

Děti můžu promíchat, ať si vyzkouší pozici velitele.

Video

Zdroj

směrnice hry Plamen, str. 61–79: https://mladez.dh.cz/images/Dokumenty/mladez/Plamen/smernice-plamen/smernice-plamen-2022.pdf

tréninky v zimě, vlastní tvorba

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek